Najlepsze trutki do zwalczania gryzoni w uprawach roślin

Najlepsze trutki do zwalczania gryzoni w uprawach roślin

Prof. dr hab. Stanisław 
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego
Warszawa

Uprawom rolniczym, sadowniczym i warzywniczym zagrażają gryzonie polne, do których zalicza się mysz polną, nornice i karczowniki. Gryzonie te są bardzo płodne. Np. u myszy polnej ciąża trwa tylko 21-23 dni. Samica rodzi 3-4 razy w roku po 2-9 młodych, które uzyskują dojrzałość płciową już po 2 miesiącach.

Gryzonie polne żywią się różnorodnym pokarmem, dostępnym w danej porze roku. Wiosną zjadają wschody zbóż i rzepaku, latem żywią się owocami różnych roślin, a jesienią i zimą żywią się korą drzew, przechowywanymi w kopcach bulwami i korzeniami warzyw, ale najchętniej zjadają ziarno zbóż. W wielu rejonach pojawiają się masowo i powodują znaczne straty w plonach uprawianych roślin, szczególnie na plantacjach rzepaku.

Najlepszym i najtańszym sposobem zwalczania myszy polnej, nornic i karczowników jest podanie im do zjedzenia ich ulubionego pokarmu ziarna pszenicy, do którego dodano truciznę. Dlatego polecam preparat Ziarno zatrute fosforkiem cynkowym 01 AB.Preparat ten nadaje się do niszczenia wszystkich gryzoni, ale najlepsze wyniki osiąga się przy zwalczaniu mysz polnych, norników i nornic. Gryzonie po spożyciu pojedynczych szarych ziaren preparatu giną szybko, w ciągu kilku godzin. Zabieg z zastosowaniem tego środka jest prosty. Polega na wrzuceniu do każdej nory po 10-20 ziaren. Zatrute ziarno umieszcza się w norach ręcznie lub za pomocą specjalnego dozownika. Zwykle na 1 ha uprawy wystarcza od 0,5 do 2 kg preparatu, ale w sadach do tępienia nornic i karczowników zaleca się większą dawkę - 4 kg preparatu na 1 ha.

W pomieszczeniach mieszkalnych, budynkach inwentarskich, stodołach i magazynach do zwalczania gryzoni polecam produkty, które w swoim składzie oprócz składników pokarmowych zawierają antykoagulanty, czynniki zapobiegające krzepnięciu krwi. Składnikami tych trutek są też hormonalne substancje nęcące, substancja obrzydliwie gorzka oraz związki mumifikujące, które hamują rozkład gnilny martwych gryzoni.

Popularnym, chętnie stosowanym w pomieszczeniach preparatem gryzoniobójczym jest Toxan Granulat. Są to różowe granulki z antykoagulantem (bromadiolon, tylko 0,004%) gotowe do wykładania w karmnikach deratyzacyjnych lub na tackach w porcjach po 25 g, jeśli zwalczane są myszy, albo w porcjach po 100 g, jeśli tępione są szczury. Inną ulubioną przez gryzonie formą użytkową sąToxan płatki, które również zawierają nieznaczną ilość antykoagulantu. Preparat jest gotowy do wykładania i stosuje się go w podobnych dawkach jak Toxan Granulat. Latem, w dni upalne, najlepiej sprawdza się płynny Toxan W, zawierający 1% soli sodowej warfaryny. Produkt ten po rozcieńczeniu z wodą 1:1 można podawać gryzoniom do picia w specjalnych pojnikach, albo nim zatruwać to, co gryzonie najbardziej lubią zjeść, np. suche kawałki chleba. W budynkach można też rozmieszczać w licznych punktach trucia (na tackach) po 10-20 ziaren produktu Ziarno zatrute fosforkiem cynkowym 01 AB. Środek ten jest szczególnie skuteczny na myszy domowe, nawet wtedy, gdy w pomieszczeniu znajdują one inny konkurencyjny pokarm.

Przy stosowaniu produktów gryzoniobójczych należy zachować szczególną ostrożność. Nieosłoniętą trutkę należy wykładach tylko w miejscach, do których dzieci i zwierzęta domowe oraz inwentarskie nie mają dostępu. W pozostałych sytuacjach, trutkę należy wykładać w karmnikach, a gdy ich brak, można wsypać do rur drenarskich lub osłonić deską, aby nie były widoczne dla ptaków.

Powrót

Strona należy do DDD Green Clean. Copyright (c) 2008. Wszelkie prawa zastrzeżone.